Noaptea Muzeelor 2017

Între orele 18:00 - 23:00
De sâmbătă 20 mai 2017 până sâmbătă 20 mai 2017
Durează 5 ore

Noaptea Muzeelor 2017 începe la Muzeul de Istorie Turda cu concertul de jazz în aer liber al formației Trio Hepp (Cluj-Napoca) de la ora 19:00.

Repertoriul va fi colorat, se vor canta piese clasice de Miles Davis, Thelonius Monk, Horace Silver, Antonio Carlos Jobim, Lizz Wright, Avishai Cohen cât și piese mai pop de Sting, Bill Whiters sau Tom Waits.

După concer puteți intra și vizita expoziția permanentă a muzeului, pentru o incursiune în istoria orașului din cele mai vechi timpuri până în zorii epocii moderne cat si cele două expoziții temporare:

"Ia cu ciupag" - colecţia vestimentară de etnografie a muzeului care aduce în prim-plan portul românesc și unguresc din zona Văii Arieșului

"Muzeul Păpușilor" - cele 36 de păpuși care au animat, de-a lungul anilor, spectacolele Teatrului de Păpuși „Puck” din Cluj-Napoca, expoziție care este un deliciu pentru cei mici.

Pentru evenimentul Noaptea Muzeelor suntem deschși sâmbăta 20 între 18.00 și 24.00 (ultima intrare 11:30) iar accesul la concer cât şi în muzeu este gratuit!